Gry

Jakie są specyfikacje PS5? Szczegółowy przegląd sprzętu

Autor Karol Moskal
Karol Moskal11 czerwca 20246 min
Jakie są specyfikacje PS5? Szczegółowy przegląd sprzętu

PS5 specyfikacja zdecydowanie pokazuje, że najnowsza konsola Sony ma olbrzymi potencjał obliczeniowy. Jej imponujący procesor, nowoczesne układy graficzne i bardzo szybkie dyski SSD zapewniają okazję na prawdziwie kinowe doznania. Jednak aby w pełni odkryć wszystkie możliwości tego sprzętu, warto poznać dokładne dane techniczne poszczególnych podzespołów. Przyjrzyjmy się zatem szczegółowej specyfikacji PlayStation 5.

Kluczowe wnioski:
 • PS5 jest wyposażona w ośmiordzeniowy procesor AMD Zen 2 o taktowaniu 3,5 GHz.
 • Układ graficzny RDNA 2 oferuje moc obliczeniową 10,28 TFLOPS przy zegarmierzu 2,23 GHz.
 • Konsola ma 16 GB pamięci GDDR6 z przepustowością aż 448 GB/s.
 • Wbudowany dysk SSD o pojemności 825 GB zapewnia bardzo wysoką wydajność.
 • System chłodzenia wykorzystuje nowoczesny projekt z dużym, podwójnie wentylowanym radiatorem.

Wydajność CPU i GPU Konsoli PS5: Szczegółowa Specyfikacja

Sercem PlayStation 5 specyfikacja jest zupełnie nowy procesor AMD Zen 2 z układem graficznym RDNA 2. Ten układ APU (Accelerated Processing Unit) reprezentuje najnowsze osiągnięcia techniki, zapewniając ogromną moc obliczeniową na potrzeby renderowania grafiki nowej generacji oraz obsługi zaawansowanych funkcji, takich jak ray tracing.

Sam procesor CPU to ośmiordzeniowy układ o taktowaniu 3,5 GHz. Dysponuje zatem znacznie większą wydajnością niż poprzednia generacja konsol, co pozwala na swobodne wykonywanie bardziej skomplikowanych obliczeń i obsługę wymagających algorytmów. Z kolei układ graficzny RDNA 2 osiąga 10,28 TFLOPS mocy obliczeniowej przy zegarmierzu 2,23 GHz. To kilkukrotnie więcej niż karty graficzne poprzedniej generacji konsol.

Ta olbrzymia moc obliczeniowa w połączeniu z nowoczesną architekturą RDNA 2 i wsparciem dla ray tracingu umożliwia prawdziwie fotorealistyczną grafikę na konsoli. Wszystkie gry na PS5 będą mogły wykorzystać efekty światła i cieni symulowane w czasie rzeczywistym oraz zaawansowane mapowanie materiałów i tekstur. To zrewolucjonizuje odbiór gier wideo i sprawi, że wsiąkniemy w nie jeszcze głębiej.

Nie można zapominać także o wydajnym, zintegrowanym układzie dźwiękowym stworzonym we współpracy z Sony i jego zapierających dech w piersiach możliwościach. Dzięki niemu doświadczymy w pełni trójwymiarowego, przestrzennego dźwięku nowej generacji - bez potrzeby dokupowania zewnętrznych, drogich peryferyjnych urządzeń.

Pojemne i Szybkie Pamięci PS5: Szczegółowa Specyfikacja

Potężny procesor i układy graficzne to jednak dopiero część sukcesu - bez odpowiednio szybkich pamięci, ich możliwości byłyby niewykorzystane. Sony doskonale to wie i nie oszczędzało na wydajnych rozwiązaniach w parametrach technicznych PS5. Wyposażono ją w aż 16 GB pamięci GDDR6, współdzielonej pomiędzy CPU i GPU.

Co jednak najważniejsze, ta ogromna pula pamięci operacyjnej dysponuje przepustowością na poziomie aż 448 GB/s! To zapewnia błyskawiczny transfer danych i brak jakichkolwiek wąskich gardzieli, które mogłyby spowalniać pracę układów obliczeniowych konsoli. Dzięki temu ani procesory, ani układy graficzne nie będą musiały czekać na dane, a gracze unikną frustrujących opóźnień czy spadków płynności.

Również wbudowany dysk SSD o pojemności 825 GB reprezentuje najwyższy poziom. To nowy standard szybkiego przechowywania danych, gwarantujący olbrzymią przepustowość w porównaniu z tradycyjnymi dyskami HDD. Błyskawiczne ładowanie poziomów, ogromne światy gier bez żadnych przerw na ładowanie stref - to wszystko stanie się rzeczywistością.

 • Ogromna pula 16 GB pamięci GDDR6 o przepustowości 448 GB/s to zupełnie nowy poziom wydajności.
 • Dysk SSD o pojemności 825 GB to najbardziej zaawansowany i najszybszy nośnik danych w historii konsol.

Czytaj więcej: Final Fantasy Rebirth: Wszystko, co musisz wiedzieć przed premierą.

Chłodzenie Systemu w PS5: Nowy Projekt, Specyfikacja

Chociaż parametry PS5 hardware zapowiadają się rewelacyjnie, to całe to zaawansowane podzespoły będą produkować ogromne ilości ciepła. Dlatego inżynierowie Sony musieli stworzyć kompletnie nowy projekt systemu chłodzenia, stawiając na innowacyjne rozwiązania.

Sercem chłodzenia konsoli PS5 jest ogromny, podwójnie wentylowany radiator wykonany z czystego miedzi. Ma on długość aż 120 mm i umieszczono w nim ponad 40 wydajnych, żebrowanych rurek o dużej powierzchni wymiany ciepła. Ten masywny radiator pracuje w połączeniu z dwoma cyfrowymi wentylatorami tłoczącymi 120 mm powietrza.

Całość ma zapewniać nie tylko błyskawiczny odpływ gorąca z układów APU, ale również cichą pracę i brak irytującego szumu. Wprawdzie projekt radiatorów i wentylatorów jest duży, ale Sony doskonale wykorzystało przestrzeń w obudowie konsoli. System chłodzenia niemal styka się z powierzchnią paneli, zapewniając maksymalną efektywność chłodzenia.

To właśnie taka zaawansowana specyfikacja chłodzenia pozwoli na pełne wykorzystanie potencjału podzespołów PS5. Gracze mogą czuć się spokojni - ich konsole będą działać na najwyższych obrotach przez długie lata, bez ryzyka awarii spowodowanych przegrzaniem.

Możliwości Graficzne PS5: Szczegółowa Specyfikacja Ray Tracing

Choć olbrzymia moc obliczeniowa PS5, wzmocniona dodatkowo przez ultraszybką pamięć robią ogromne wrażenie, to prawdziwą rewolucję przyniosą nowe możliwości graficzne tej konsoli. Oto gdzie potężne parametry naprawdę ukazują swoje możliwości.

Po raz pierwszy w historii konsoli zastosowano tu pełną, sprzętową akcelerację ray tracingu. To zaawansowana technika renderingu grafiki, wcześniej dostępna tylko na najwydajniejszych komputerach PC. Jej podstawą jest precyzyjna symulacja propagacji promieni świetlnych i ich oddziaływania z każdą powierzchnią na scenie 3D. Prowadzi to do nieprawdopodobnie realistycznych efektów oświetlenia, przezroczystości, refleksów i cieni.

Podsumowanie

Specyfikacje playstation 5 specyfikacja otwierają całkiem nowy rozdział w historii konsol. Ta platforma łączy w sobie największe osiągnięcia techniki, oferując niebywałą wydajność, przepustowość i możliwości obliczeniowe. Chociaż ps5 hardware to prawdziwe cudo inżynierii, nie przytłacza skomplikowanymi danymi technicznymi. Zamiast tego pokazuje, jak takie rewolucyjne parametry techniczne ps5 odmienią krajobraz gier wideo.

Ogromna moc obliczeniowa, rewolucyjne wykorzystanie ray tracingu, przełomowa wydajność dysków SSD i kompletnie nowy system chłodzenia sprawiają, że PlayStation 5 będzie nie tylko kolejnym krokiem w rozwoju konsol. To skok na zupełnie nowy poziom immersji i realizmu, pozwalający na niczym nieograniczoną kreatywność twórców gier. Fani mogą śmiało wyczekiwać nowej generacji tytułów, które wykorzystają pełnię możliwości tej niezwykłej platformy.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. AirPods do Androida: Czy AirPods są kompatybilne z Androidem?
 2. Instalacja Windows 10 z pendrive: Łatwe 5 kroków dla każdego
 3. IKEA Markus: 7 powodów, dla których ten fotel podbija biura
 4. Składany smartfon Xiaomi – czy warto go kupić? Opinie użytkowników
 5. Kto oglądał mój profil na Facebooku? Oto 7 faktów i mitów
Autor Karol Moskal
Karol Moskal

Jako założyciel i redaktor naczelny portalu technologicznego, jestem zafascynowany najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie IT, sztucznej inteligencji i technologii cyfrowych. Moja pasja do technologii zrodziła się podczas studiów informatycznych, a po latach pracy jako programista i konsultant IT postanowiłem podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, tworząc miejsce, gdzie zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy mogą znajdować rzetelne, aktualne informacje. 

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły